ΟΦΗ:Προδόθηκε στα τελευταία λεπτα-Ρέθυμνο Aegean:Αγχωτική νίκη,

Νήαρ Ήστ- ΟΦΗ    67-57 -"Βυθίζεται ο ΟΦΗ"
Δεκάλεπτα:06-12,16-21(ημ.)38-36,67-57

Το τελευταίο δεκάλεπτο  ήταν καταδικαστικό για τον ΟΦΗ που γνώρισε άλλη μια ήττα και παραμένει στο "βυθό"  της βαθμολογίας.Το ξεκίνημα της ομάδας έδειχνε τον ΟΦΗ ικανό να "σπάσει το ρόδι" και να πετύχει την πρώτη εκτός έδρας νίκη.
Ο "ιός" Χουλιάρας ,φαίνεται πως μεταλάχθηκε προς το καλύτερο και φαίνεται να κόλλησε πρώτο-πρώτο τον Γκάμπρανς, και κατόπιν όλους τους υπόλοιπους προκαλώντας μια "επιδημία" σπουδαίας εμφάνισης σκορπώντας την χαρά πρώτα στον κόσμο που παραβρέθηκε στο κλειστό της Νήαρ-Ηστ(και ήταν αρκετός).

Όλα τα καλά για τον ΟΦΗ ξεκίνησαν απο τη διάθεση των παικτών του για άμυνα.Οι "ασπρόμαυροι" του Γ.Βόβορα εμφανώς βελτιωμένοι σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια δείχνουν να ξυπνάνε απο τον λήθαργο των τελευταίων  ημερών.Ολοι οι παίκτες του Γ.Βόβορα ήταν υπέροχοι  με κορυφαίους τον Χουλιάρα που ήταν ο "κυρίαρχος των αιθέρων" ενώ ο Πρόδρομος Τσερκιτζόγλου ως "Μπομπ μάστορας βίδωσε τον Μίχαλο που σκόραρε στο δεύτερο ημίχρονο όταν ο προσωπικός αντίπαλος χρεώθηκε με φάουλ.
Τα τελευταία λεπτά όμως (με δύο τεχνικές ποινές  ο πάγκος)και  πολλοί παίκτες του ΟΦΗ με φάουλ έγειρε τον αγώνα υπέρ των γηπεδούχων.

Όπως και να έχει η εμφάνιση του ΟΦΗ γέμισε ικανοποίηση και δίνει αισιοδοξία για την (πολύ) δύσκολη συνέχεια.
 Νήαρ Ηστ(Καρνέσης): Γκρούνμπεργκ 7 (1), Πανάρας 2, Παππάς, Μίχαλος 17 (3),(φωτο) Κόκκαλης 11 (1), Κεφαλάς 5, Στανόγιεβιτς 4 (1), Κουτρούλιας 17, Μαχαίρας 4, Κοκκαλιάς.
ΟΦΗ (Βόβορας): Τσερκιτζόγλου 2, Δελατόλας 7, Χουλιάρας 8, Μπάρδας 21 (3), Βαγενάς, Παναγάκης 3 (1), Δανιήλ 3 (1), Χαλκιαδάκης 2, Γκάμπρανς 11 (1), Συριστρατίδης.
*Περίπου 60 φίλαθλοι του ΟΦΗ έδωσαν το παρών στο γήπεδο και ενίσχυσαν την ομάδα. Το γήπεδο ήταν κατάμεστο και οι διαιτητές κάποια στιγμή διέκοψαν για 2 λεπτά το παιχνίδι διότι δεχόταν διαμαρτυρίες από τους φιλάθλους της Νήαρ Ηστ.
*Ο Σουφλιάς για άλλη μία αγωνιστική δεν έπαιξε λόγω τραυματισμού.
*Σε δύο γκρουπ θα  επιστρέψουν από την Αθήνα οι παίκτες του ΟΦΗ. Το πρώτο μετά τον αγώνα και την Κυριακή το δεύτερο.

Ρέθυμνο Aegean-Ξάνθη 64-57-"'Επιασε κορυφή"
Δεκάλεπτα:11-18, 22-28(ημιχ.)39-43,64-57
Έλειπε η αυτοσυγκέντρωση.Η ρεθυμνιώτικη ομάδα  άφησε να γίνει (παρά τις φωνές του κόουτς Καραγιάννη) ενα ανοικτό παιχνίδι με αποτέλεσμα να χαθεί ο έλεγχος.
Ένα δεκάλεπτο συγκέντρωσης (το τελευταίο) και πολύ καλού μπάσκετ ήταν αρκετό για το  Ρέθυμνο Aegean να καταφέρε να κερδίσει το παιχνίδι που προηγήθηκε για πρώτη φορά στα 32 λεπτά του αγώνα.
Οι φιλοξενούμενοι είχαν κορυφαίο τον Παναγιωτόπουλο που έκανε οτι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο, όμως δεν έφτανε μόνος του να κερδίσει το ματς.
Με αυτό το αποτέλεσμα το   Ρέθυμνο Aegean ανέβηκε στο ρετιρέ  της βαθμολογίας
  και περιμένει να δεί τι θα κάνει τώρα η ομάδα του Ηρακλή.
Ρέθυμνο Aegean (Καραγιάννης): Κουκάς 15 (3), Κούμουλος 10 (1), Βουκαντίνοφ, Κουπίδης 2, Μαγκούνης 10 (1), Ψαθάς 5, Λάτοβιτς 12 (2), Πασχάλης 10.
Ξάνθη (Λεμονίδης): Παναγιωτόπουλος 24 (6), Χρήστου 14 (2), Ιωακειμίδης, Κουκουράβας, Στεφανίδης 2, Γιέλενιτς 2, Αναγνωστόπουλος 10, Μασλαρινός 5 (1
 Στα υπόλοιπα:
Σπουδαίες νίκες για Πέραμα και Αρκαδικό!
Πέραμα και Αρκαδικός πέτυχαν τις νίκες της ημέρας στην Α2! Το Πέραμα επιβλήθηκε του Παγκρατίου με 89-86, ενώ η ομάδα της Τρίπολης κέρδισε τον Ερμή μέσα στο Λαγκαδά με 80-76! Η Νήαρ Ηστ επέστρεψε στις νίκες κόντρα στον ΟΦΗ (67-57), ο Ίκαρος/Έσπερος είχε εύκολο έργο απέναντι στον ΚΑΟΔ (86-66), ενώ το Ρέθυμνο επικράτησε και της Ξάνθης (64-57) και με τον Ηρακλή να μην παίζει, ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας! Τέλος, οι Ίκαροι Σερρών κέρδισαν 67-57 τον Αμύντα.